NARODOWE CZYTANIE

5 września 2019 r. odbyła się 9. edycja ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”. W tegorocznej edycji czytano Balladynę Juliusza Słowackiego, wybitny dramat polskiego romantyzmu.

Prezydent RP Andrzej Duda, skierował specjalne przesłanie, w którym zachęcał do udziału w akcji:

„Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy”.

Jak co roku w naszym mieście akcję zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna. Tegoroczne Narodowe Czytanie odbywało się po raz pierwszy na placu za biblioteką. Nasz zespół szkół reprezentowała uczennica klasy III Technikum Ekonomicznego – Martyna Frączek.

Tegoroczne wydarzenie rozpoczął skecz pt. „Covid i Balladyna” przygotowany przez pracowników biblioteki.

Bezpośrednio po wesołym wstępie, uczestnicy spotkania prezentowali własne interpretacje fragmentów dramatu.

Z tej okazji Kancelaria Prezydenta przygotowała okolicznościową pieczęć, którą można było w trakcie spotkania podstemplować swój egzemplarz Balladyny.

Anna Górka