TYTANI BIZNESU Z TECHNIKUM EKONOMICZNEGO W DĘBLINIE

Uczniowie z Technikum Ekonomicznego, wchodzącego w skład ZSZ nr 2 im. Marii Dąbrowskiej w Dęblinie wzięli udział w Ogólnopolskim Konkursie Zarządzania Firmą JA TITAN 2013, organizowanym przez Fundację Młodzieżowej Przedsiębiorczości.

W ramach konkursu uczniowie  zarządzają wirtualnym przedsiębiorstwem. Zmierzenie się z symulacją prowadzenia firmy ma na celu rozwinięcie umiejętności myślenia analitycznego młodych ludzi, przygotowując ich do wyzwań współczesnego biznesu. Jest to bardzo ważna część edukacji finansowej i ekonomicznej, która kształtuje postawy przedsiębiorczości i uczy odpowiedzialności za dokonywane wybory.

W 20 edycji tego konkursu wzięło udział 1086 zespołów dwu- i trzyosobowych z całej Polski, co wskazuje na duże zainteresowanie młodzieży tym przedsięwzięciem. Rozgrywki półfinałowe odbyły się 22 marca 2013 r. Wystartowało 48 drużyn z całej Polski, w tym dwie z naszej szkoły.

Niewątpliwym sukcesem jest udział Ilony Kardas, Daniela Łukasiewicza i Wojciecha Adamskiego uczniów klasy III Technikum Ekonomicznego w rozrywkach finałowych, które odbędą się w dniach 17-18 kwietnia 20013 w Warszawie.

„Braliśmy udział w tym konkursie po raz pierwszy. Naszym zadaniem było wcielenie się w rolę członków zarządu firmy i podejmowanie trudnych decyzji biznesowych oraz przewidywanie ich konsekwencji. Musieliśmy m.in. określić kluczowe decyzje dla działalności firmy, takie jak poziom produkcji, polityka cenowa, wydatki marketingowe, nakłady inwestycyjne,  oraz wydatki w obszarze badań i rozwoju jak również na działalność charytatywną. Nasze decyzje strategiczne okazały się trafne i doprowadziły nas do finału” – mówi Wojciech Adamski z kl. III TE.

„Udział w konkursie już dostarczył nam ciekawych doświadczeń, pozwala na  rozwijanie umiejętności podejmowania decyzji w warunkach silnej konkurencji, zmieniających się warunków i ryzyka. Umiejętności takie są potrzebne nie tylko w biznesie, ale i w życiu codziennym. Wyzwaniem jest również biegłe posługiwanie się specjalistycznym słownictwem z zakresu biznesu w języku angielskim”-dodaje Daniel Łukasiewicz z tej samej klasy.

„Bardzo cieszymy się, że możemy wystartować w zawodach tak wysokiej rangi. Nasza przygoda z grą symulacyjną JA Titan rozpoczęła się na początku listopada. Zmotywowani przez Panią Mariolę Sulimę bardzo długo ćwiczyliśmy oraz poświęcaliśmy swój wolny czas w celu pogłębiania swojej wiedzy teoretycznej, aby podejmować jak najbardziej trafne decyzje gospodarcze. Z niecierpliwością oczekujemy na dzień rozgrywek finałowych. Będzie to dla nas z pewnością niezwykłe doświadczenie, dzięki  któremu zdobędziemy dodatkową wiedzę ekonomiczną” - dzieli się swoimi wrażeniami Ilona Kardas z kl. III TE.

"Nasi uczniowie już pokazali, że mają odpowiednią wiedzę i umiejętności, aby odnaleźć się w trudnych świecie finansów i zarządzania. To dla nich duże wyróżnienie i mam nadzieję, że rozgrywki finałowe oprócz dużych emocji przyniosą im kolejny sukces, czego im bardzo życzę”, podsumowuje dotychczasowe sukcesy p. Mariola Sulima.

tytan