BĄDŹ WIDOCZNY NA DRODZE !!!

Pomoże w tym noszenie elementów odblaskowych, takich jak:
  • opaski odblaskowe,
  • czapki odblaskowe,
  • odblaskowe znaczki przypinane do plecaków/kurtek,
  • kamizelki odblaskowe,
  • smycze/naklejki/naszywki odblaskowe.

Samorząd Uczniowski w ramach kampanii "Odblaski życia" będzie rozdawał chętnym uczniom opaski odblaskowe. Najlepiej swą rolę spełnią, jeśli zostaną umieszczone najbliżej ziemi np. na zewnętrznej (lewej) nodze, bo tam najpierw padają światła reflektorów samochodów.

Opaskę można otrzymać od opiekuna SU, p. Skowron, pedagoga szkolnego, p. Zagożdżon lub przewodniczącej SU, Eweliny Przyczki (klasa II LO).

Ilość opasek jest ograniczona, a więc liczy się kolejność zgłoszeń.

CO DAJE ODBLASK I DLACZEGO TRZEBA GO NOSIĆ?

1. Droga hamowania samochodu jadącego ze średnią prędkością to 40 m.
  2. Człowiek idący poboczem w ciemnym ubraniu bez odblasku jest widoczny w światłach samochodu z 20 m.
  3. Człowiek idący poboczem w jasnym ubraniu bez odblasku jest widoczny w światłach samochodu
    z 30 m.
  4. Człowiek idący poboczem z odblaskiem jest widoczny w światłach samochodu ze 150 - 300 m (w długich światłach nawet z 1 kilometra).
  5. Od zmroku do świtu zdarza się 50 % wszystkich śmiertelnych wypadków drogowych, chociaż ruch jest wtedy dziesięciokrotnie mniejszy. Wtedy widzimy gorzej, a kierowcy wielu rzeczy w ogóle nie dostrzegają.

BĄDŹ BEZPIECZNY – NOŚ ODBLASKI !