link o informatora - pobierz

Nauczane przedmioty:

Przedmioty ogólnokształcące: Ekonomista to nie matematyk! Wystarczą 4 umiejętności: dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie. Zakres materiału jak w każdej innej szkole średniej.

Nasza szkoła daje możliwość nauki dwóch z pośród trzech języków obcych: języka angielskiego, języka niemieckiego oraz języka hiszpańskiego.

Przedmioty zawodowe: przedsiębiorca w gospodarce rynkowej, analiza ekonomiczna i sprawozdawczość, rachunkowość finansowa, język angielski zawodowy, działalność przedsiębiorstwa, kadry i płace, biuro rachunkowe, pracownia ekonomiczna.

W trakcie nauki w technikum ekonomicznym będziesz zdawał dwa egzaminy zawodowe tzw. kwalifikacje.

DROGA DO UZYSKANIA ZAWODU TECHNKA EKONOMISTY:

1. Kwalifikacja A.35. Planowanie i prowadzenie działalności w organizacji. (czerwiec, klasa II)

2. Kwalifikacja A.36. Prowadzenie rachunkowości. (styczeń, klasa IV)

3. Ukończenie technikum.

4. Uzyskanie dyplomu.

Po każdym egzaminie otrzymasz świadectwo kwalifikacyjne (certyfikat). Posiadane świadectwa kwalifikacyjne i dyplom umożliwią ci podjęcie zatrudnienia.

Przygotowanie praktyczne do zawodu otrzymują uczniowie w czasie:

• zajęć w szkolnej pracowni ekonomicznej,
  • praktyk zawodowych w jednostkach prowadzących działalność gospodarczą (2 tygodnie w klasie II, 4 tygodnie w klasie III),
  • dodatkowych staży organizowanych w ramach projektów unijnych.

Podczas nauki w technikum ekonomicznym nauczysz się:

• posługiwać się pojęciami ekonomicznymi oraz pojęciami z zakresu prawa, statystyki i sprawozdawczości,
  • stosować zasady rachunku ekonomicznego,
  • obsługiwać współczesne urządzenia techniki biurowej,
  • obsługiwać programy kadrowo-płacowe, magazynowo-zaopatrzeniowe, obsługi komputerowej księgi przychodów i rozchodów, obsługi systemu finansowo – księgowego,
  • sporządzać różne dokumenty finansowo-księgowe i sprawozdania finansowe,
  • wykonywać rozliczenia „wewnętrzne” i „zewnętrzne” wynikające
    z prowadzonej działalności
  • sporządzać plany działalności gospodarczej,
  • obliczać i interpretować wskaźniki analizy ekonomiczno-finansowej przedsiębiorstwa,
  • stosować zasady rachunkowości w różnego typu jednostkach
    i instytucjach,
  • obliczać zobowiązania podatkowe.

Nasi uczniowie są świetnie przygotowani do założenia i prowadzenia działalności gospodarczej – w szkole uczą się tego prowadząc firmy symulacyjne oraz szkolny sklepik.

Profil ten:

• przeznaczony jest dla osób sumiennych i zdyscyplinowanych oraz posiadających umiejętności organizatorskie,
  • wybierają uczniowie o zainteresowaniach związanych z ekonomią
    i prawem,
  • przygotuje cię do egzaminu maturalnego i zawodowego,
  • umożliwi Ci osiągnięcie umiejętności językowych na poziomie, dającym możliwość swobodnego funkcjonowania na rynku pracy
    w kraju i zagranicą.

Perspektywy zatrudnienia:

• banki, instytucje finansowe,
  • sekretariaty – asystent prezesa, dyrektora,
  • biura rachunkowe,
  • agencje ubezpieczeniowe,
  • instytucje samorządu terytorialnego – urzędy miasta, gminy,
  • różne stanowiska pracy w działach takich jak np. dział marketingu, zaopatrzenia, księgowości, planowania,
  • samodzielne prowadzenie firmy.

Zdobyte kwalifikacje w zawodzie technik ekonomista mogą być podwyższane poprzez kontynuację nauki w szkołach wyższych na kierunkach: ekonomia, finanse i bankowość, zarządzanie i marketing, logistyka.