ZIMOWA AKCJA KRWIODAWSTWA
w ZSZ nr 2

Uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Dęblinie nie zawiedli po raz kolejny. 29 lutego liczne grono młodych ludzi oddało kilkanaście litrów krwi. Uczniowie, którzy uprzednio się zarejestrowali i zostali przebadani przez lekarza, oddają około 450 ml krwi. Zaledwie kilkoro z uczniów oddawało krew po raz pierwszy, spora część, usiadła na fotelu krwiodawcy po raz kolejny.

Akcje krwiodawstwa prowadzone są w naszej szkole od kilku lat. Organizowane są  2-3 razy w roku. Są oczywiście dobrowolne, a krew oddawana jest nieodpłatnie. Co roku w naszej szkole jest wielu uczniów chętnych do oddania krwi, niestety ze względów zdrowotnych nie każdy może to zrobić.
Dzięki nagłaśnianiu akcji poprzez plakaty, frekwencja była tradycyjnie wysoka. Pojawiło się także wiele osób z zewnątrz, które przyłączyły się do naszych uczniów i  również oddały krew.
Uczniowie zapytani, co sądzą o tej akcji i dlaczego to robią, odpowiadali:

– To wcale nie jest trudna decyzja. Oddaję krew, aby pomóc innym, którzy jej potrzebują. Jeśli można komuś pomóc w ten sposób to dlaczego tego nie zrobić..

– Uważam, że jest to bardzo potrzebna inicjatywa. Wielu ludzi po wypadku potrzebuje tej krwi.

– Ja w sumie oddaje na zasadzie: dlaczego nie. Chociaż zaczęłam, ponieważ mój tato jest honorowym dawcą.

– Sama kiedyś jej potrzebowałam i dostałam, tak wiec teraz chętnie się "odwdzięczam".

To, że młodzi ludzie zdają sobie sprawę z powagi sytuacji i tak chętnie uczestniczą w tego typu akcjach, bardzo cieszy. Osobom oddającym krew przysługuje przywilej zwolnienia z zajęć lekcyjnych, jednak większość krwiodawców podkreśla, że absolutnie nie jest to głównym powodem oddania krwi.

Nam pozostaje jedynie powiedzieć, iż jesteśmy dumni z naszej młodzieży. Dzięki ich postawie może zostać uratowane niejedno życie.

Aby oddać krew, trzeba:

  • mieć 18 lat i przyjść z dowodem osobistym,
  • być zdrowym (każdy wypełnia ankietę, w której są zawarte pytania dotyczące zdrowia),
  • ważyć co najmniej 46 kg i wtedy oddaje się 410 ml krwi, a nie 450 ml, jak przy 50 kg i więcej,


Każdy potencjalny krwiodawca jest przebadany przez lekarza, który decyduje, czy od danej osoby można pobrać krew. Oddając krew, można uratować życie czyjeś i swoje, ponieważ można się dowiedzieć, czy nie jest się na przykład nosicielem wirusa HIV . Można też poznać swoją grupę krwi, czego wiele osób nie wie.