NIEBIESKA SKRZYNKA w ZSZ nr 2 JUŻ DZIAŁA

  • ofiary przeżywają trudne emocje – poczucie poniżenia i upokorzenia, wstyd, lęk, rozpacz i smutek,
  • u sprawców przemocy utrwala się agresywne zachowanie, obniża się poczucie odpowiedzialności za własne działania, osoba taka bardzo łatwo wchodzi w konflikty z prawem,
  • świadkowie przemocy, którzy nie mieli odwagi się jej skutecznie przeciwstawić, rozwijają w sobie poczucie winy, uczą się bierności, bezradności i niereagowania w trudnych sytuacjach.


Co możemy zrobić?
Jeśli jesteś prześladowany lub byłeś świadkiem innego negatywnego zjawiska, koniecznie powiedz o tym komuś. Możesz powiedzieć przyjacielowi, nauczycielowi albo rodzicom. Prześladowanie samo się nie skończy!
Pamiętaj, że w szkole zawsze jest Twój wychowawca, który powinien wiedzieć, jeśli dzieje się coś złego. Jeśli masz większe zaufanie do innego nauczyciela lub pracownika szkoły, np. pedagoga szkolnego lub pielęgniarki, porozmawiaj z wybraną przez Ciebie osobą.
Jeśli zamiast mówić o problemie będzie ci łatwiej o nim napisać, zrób to – napisz list i wyślij go na szkolną niebieską skrzynkę na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Na pewno zareagujemy na Twoją wiadomość, gwarantując jednocześnie anonimowość.
Pamiętaj, masz do tego prawo, aby w szkole czuć się bezpiecznie.