VI FORUM SAMORZĄDÓW UCZNIOWSKICH POWIATU RYCKIEGO

10 kwietnia 2017 r. w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 w Dęblinie odbyło się „VI Forum Samorządów Uczniowskich” – coroczne spotkanie młodzieżowych liderów i ich opiekunów ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych powiatu ryckiego.

Tegorocznemu spotkaniu towarzyszyło hasło „Samorządy mają moc!”, a jego głównym celem było rozwijanie samorządności i kreatywności uczniów oraz zacieśnienie współpracy między samorządami i ich opiekunami. Spotkanie było także okazją do wymiany doświadczeń oraz wypracowania pomysłów i wzorców dla przyszłych działań samorządowych.

W tegorocznym spotkaniu wzięło udział 13 szkół gimnazjalnych oraz ponadgimnazjalnych z powiatu ryckiego – w sumie 39 uczniów oraz 13 opiekunów. Swoich przedstawicieli na forum miało:

• Gimnazjum Publiczne nr 2 w Rykach,

• Gimnazjum w Czernicu,

• Gimnazjum Publiczne im. Stefana Batorego w Stężycy,

• Gimnazjum nr 3 w Dęblinie,

• Gimnazjum nr 2 w Dęblinie,

• Gimnazjum nr 3 w Leopoldowie,

• I Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Rykach,

• Liceum Ogólnokształcące im. 15 Pułku Piechoty "Wilków" w Dęblinie,

• Ogólnokształcące Liceum Lotnicze im. Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury ,

• Zespół Szkół Zawodowych nr 1 im. gen. Franciszka Kleeberga w Dęblinie,

• Zespół Szkół Zawodowych nr 1 im. Władysława Korżyka w Rykach,

• Zespół Szkół Zawodowych nr 2 im. Leona Wyczółkowskiego w Rykach,

• Zespół Szkół Zawodowych nr 2 w Dęblinie.

Po przywitaniu gości przez panią dyrektor – Gabrielę Wojdat oraz krótkim przemówieniu starosty ryckiego pana Stanisława Jagiełły, przybyli na forum uczniowie, rozpoczęli dyskusje na temat praw i obowiązków samorządu uczniowskiego. Około godz. 11 nastąpiła przerwa na posiłek przygotowany przez uczniów klasy II TG, pod nadzorem p. Elżbiety Pataj. I tak na talerzach pojawiły się przepyszne szaszłyki, naleśniki oraz sałaka z serem feta. Uczniowie obejrzeli także wystawę „Dęblin w starych fotografiach i dokumentach” przygotowaną przez Szkolne Koło Historyczne pod opieką p. Joanny Pardo. W drugiej części spotkania uczestnicy forum wysłuchali krótkiego instruktażu o tym jak przeprowadzić skuteczną akcję w szkole. Uzyskane wskazówki wykorzystali podczas pracy w grupach nad konkretnymi projektami imprez o zasięgu szkolnym i lokalnym, które następnie zgłosili do wspólnej realizacji. Szczegóły akcji będziemy ustalali na kolejnych spotkaniach roboczych.

Tegoroczna impreza została przygotowana przez społeczność szkolną Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Dęblinie przy wsparciu p. Ewy Kani, Hanny Prokockiej, Agnieszki Skowron oraz Małgorzaty Zagożdżon. Forum tradycyjnie już zostało zostało objęte honorowym patronatem Starosty Ryckiego.