SPOTKANIE Z POEZJĄ

12 grudnia 2017r. gościliśmy w bibliotece p. Zofię Kurpiel, która po raz kolejny bardzo chętnie przyjęła zaproszenie do naszej szkoły. Pani Zofia pracowała w naszej szkole przez wiele lat, a jej wizyty są z niecierpliwością wyczekiwane przez uczniów. Wiersze zaczęła pisać po przejściu na emeryturę.

Tym razem w spotkaniu z poetką uczestniczyli uczniowie 3 klasy Technikum Gastronomicznego. Pani Zofia po raz kolejny opowiedziała o swojej przygodzie z pisaniem. W swoich wierszach porusza tematykę wspomnień i refleksji dotyczących sensu życia ludzkiego. Wprowadzają one słuchacza w niezwykły nastrój i pozwalają spojrzeć na codzienne życie w trochę inny sposób. Podczas ostatniego spotkania uczniowie mieli okazję wysłuchać kilkudziesięciu wierszy w jej wykonaniu. Podczas prezentacji utworów panowała atmosfera ciekawości, a uczniowie z uwagą słuchali poetki. Każdy z wierszy został krótko skomentowany przez autorkę. Jeden zamieszczamy poniżej.

SZUFLADA WSPOMNIEŃ

Otwieram szufladę wspomnień,

gdzie przeszłość się ukryła,

pełno tu różnych szpargałów,

myślę –

może już czas,

bym je bez żalu wyrzuciła.

Lecz jak się mam pozbyć

fotografii z naderwanym rogiem,

z której patrzą jasne, ufne oczy.

Ta siedemnastolatka to ja,

jeszcze nie wie,

jak jej się życie potoczy.

Patrzę na szkolną tarczę

niegdyś agrafką przypinaną

do rękawa.

Mam się z nią rozstać?

Chowanie jej po wyjściu ze szkoły

to była niezła zabawa.

Jakieś listy, kartki z dalekich podróży

i zasuszone kwiaty,

które z zakamarków pamięci

przywołują dziecięce miłości,

przenosząc mnie w czas cudny

czas szczerej, prawdziwej radości.

Co jeszcze znajduję

w tej szufladzie wspomnień?

Niebieską podwiązkę i białe

koronkowe rękawiczki,

które w dniu ślubu

miałam na dłoniach.

I czterolistną kończynę

zerwaną na szczęście

na nadwiślańskich błoniach.

Rozerwany sznur pereł,

które jak lśniące łzy

po dnie szuflady się potoczyły.

Wszystkie te skarby przywołują

wspomnienia o dniach,

które niestety już były.

Zofia Alina Kurpiel, marzec 2017

Doskonałym dopełnieniem wierszy stały się barwne kwiaty z bibuły, wykonane przez panią Zofię. Każdy z oglądających był pod wielkim wrażeniem tak realnie odwzorowanej rzeczywistości.

Naszemu gościowi bardzo dziękujemy za poświęcenie czasu i pokazanie młodzieży, że w każdym wieku można odkryć i pielęgnować w sobie jakąś pasję.