logo wol  WOLONTARIAT CZYTELNICZY w ZSZ nr 2 w Dęblinie
„Mądra szkoła czyta dzieciom”
 

W roku szkolnym 2017/2018 uczniowie ze Szkolnego Klubu Wolontariatu wraz ze szkolną bibliotekarką, panią Anną Górką, organizują zajęcia czytelnicze w Miejskim Przedszkolu nr 3 przy ul. 15 Pułku Piechoty "Wilków" w Dęblinie.

Raz w miesiącu wolontariusze przygotowują spotkanie czytelnicze dla przedszkolaków, dobierając odpowiednią lekturę. Ich wizyty wpisują się w ogólnopolską akcję „Cała Polska czyta dzieciom”, której celem jest rozbudzenie wrażliwości czytelniczej oraz kształtowanie nawyku czytania.

28 lutego 2018 r. Zuzanna Świderska i Lidia Sępka – uczennice klasy IITEO, na przekór zimie, po raz kolejny wyruszyły do przedszkola. Tym razem zabrały ze sobą dwie książki: „Nie lubię jeść” Aleksandry Stańczewskiej oraz „Z mamą u lekarza”.

Opowiadania te wraz z przygotowaną przez dziewczęta prezentacją multimedialną stały się doskonałym tematem do rozmowy o jedzeniu oraz leczeniu. Dzieci wymieniały jakie warzywa lubią najbardziej – wśród ulubionych znalazła się marchewka, papryka, ogórek i pomidor oraz opowiadały o swoich wizytach u lekarza. Na koniec spotkania przedszkolaki otrzymały zadanie polegające na wybraniu i pokolorowaniu elementów, które powinny znaleźć się w domowej apteczce. Wśród wyposażenia apteczki znalazły się m.in.: plastry z opatrunkiem, leki, bandaż, nożyczki, termometr, rękawiczki jednorazowe oraz strzykawka.

Nasi uczniowie chętnie biorą udział w wolontariacie czytelniczym, ponieważ jak sami mówią „Jeszcze niedawno to rodzice czytali nam, teraz my możemy czytać młodszym kolegom. Maluchy z grup przedszkolnych chętnie słuchają, a my mamy okazję poczuć się jeszcze bardziej dorośli”.

Warto dodać, iż z każdą wizytą, wolontariusze nabierają większej pewności siebie, są bardziej zorganizowani, konsekwentni w działaniu i przede wszystkim zdobywają coraz większe doświadczenie w zajmowaniu się dziećmi.