logo (DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA, czyli TYDZIEŃ Z KSIĄŻKĄ
w ZSZ nr 2 w Dęblinie

Randka w ciemno z książką…

W dniach 12 – 16 marca samorząd uczniowski oraz biblioteka szkolna zapraszali do zakochania się… w książce! Hasło: „Randka w ciemno z książką!” towarzyszyło uczniom przez cały tydzień.

Szczelnie zapakowane książki przez kilka dni nieśmiało zapełniały stoliki biblioteczne. By pokazać się z jak najlepszej strony kusiły krótkimi opisami, cytatami oraz dołączonym słodkim co nieco. O wyborze kandydatki nie decydował tytuł, autor czy okładka, ale jej wielkość, objętość, bądź ciężar. Zawartość pakunku była tajemnicą, którą czytelnik mógł odkryć dopiero w domu. Bywało zabawnie bądź poważnie, niebezpiecznie i strasznie, ale też i romantycznie. Akcja doskonale sprawdziła się w szkolnej bibliotece – książki wypożyczały się jak świeże bułeczki, a każdego dnia, pojawiały się „nowe kandydatki”.

Pozostaje nam czekać na opinię na temat randki. Już wkrótce przekonamy się czy kandydatki okazały się interesujące, czy też zastały porzucone w trakcie czytania.

Czytanie na śniadanie

Książka ma dziś silną konkurencję, a są nią audiobooki. Ich główną zaletą jest to, że pozwalają nam „czytać”, gdy nasze oczy są zajęte czymś innym lub jednocześnie wykonując inne zadania. Słuchamy ich w komunikacji publicznej, dojeżdżając do szkoły/pracy własnym środkiem transportu. Stały się popularnym sposobem przyswajania lektur szkolnych wśród uczniów bądź idealnym rozwiązaniem dla osób starszych, które mają problemy ze wzrokiem.

Samorząd uczniowski postanowił promować tą formę czytelnictwa i zaproponował uczniom na przerwach spotkania z bestsellerami audioteki. Pijąc herbatę lub kawę i konsumując kanapki można było wysłuchać fragmentów książek m.in. „Czerwonej jaskółki” J. Matthews’a; „Uczenia skrytobójcy” R. Hobb’a; „Widma z Głogowego Wzgórza” E. Fenton’a czy też „Awarii małżeńskiej” N. Sochy i M. Witkiewicz.

Spotkanie z poetką

Nie wiem co to poezja,

nie wiem, po co i na co,

wiem, że czasami ludzie czytają i płaczą (…)

Władysław Broniewski

12 marca gościliśmy w szkole panią Zofią Kurpiel, która jest byłym pracownikiem szkoły. Po przejściu na emeryturę odkryła w sobie wiele pasji, między innymi: tworzenia poezji i rękodzieła.

Podczas spotkania pani Zofia opowiedziała o sobie i swojej pasji pisania wierszy. Przedstawiła krótko jak przebiega proces twórczy i co jest potrzebne, by rozwijać talent. Poetka w bardzo przystępny sposób, a jednoczenie z wielkim zaangażowaniem, przybliżyła swoją twórczość. Uczniowie wysłuchali wierszy w jej wykonaniu oraz krótkich komentarzy do każdego z utworów.

Wolontariat czytelniczy

14 marca uczniowie ze Szkolnego Klubu Wolontariatu wraz ze szkolną bibliotekarką, panią Anną Górką, udałli się na kolejne zajęcia czytelnicze do Miejskiego Przedszkola nr 3 przy ul. 15 Pułku Piechoty "Wilków" w Dęblinie.

Oliwia Stachura i Nikola Frątczak – uczennice klasy 2TE zabrały ze sobą książki: "Piesek Benio" Justyny Święcickiej i wesołe bajki o zwierzątkach Małgorzaty Zielińskiej: "Owca kierowca", "Hipopotam w sanatorium", "Żyrafa u fotografa" i "Pantera U fryzjera".

Tematyka czytanych książek skłoniła uczennice do rozmowy z dziećmi o ulubionych zwierzątkach. Maluchy pochwaliły się także jakie zwierzaki dzieci mają w domu i jak o nie dbają.

Na zakończenie spotkania dzieci otrzymały od Oliwii i Nikoli własnoręcznie wykonane zakładki do książek.