„Cześć polskim pilotom – upamiętniając Niepodległą…. ”

      W 2018 roku obchodzimy 100-lecie niepodległości państwa polskiego oraz 100-lecie lotnictwa polskiego. Kontynuując działania upamiętniające tak ważne święta, Szkolne Koło Historyczne kierowane przez p. Joannę Pardo, zorganizowało wyjazd do kina na film „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”. Upamiętnia on polskich pilotów walczących w bitwie o Anglię w 1940 roku.

Wielu z nich było związanych z Dęblinem, o czym również wspomniano w filmie. Ciekawie opowiedziana historia oraz liczne sceny walk powietrznych przykuły uwagę młodzieży. Po filmie odwiedziliśmy Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Nowo powstała wystawa poświęcona 100-leciu lotnictwa polskiego oraz informacje przekazywane przez przewodnika były doskonałym uzupełnieniem tematyki filmu. Młodzież z zainteresowaniem oglądała liczne eksponaty, zainscenizowany domek pilota, w którym znalazły się rekwizyty wykorzystywane podczas kręcenia wspomnianego wyżej filmu, hangar z wystawą silników oraz ekspozycję plenerową. Wszyscy mogli wejść do samolotu rządowego JAK-40 oraz największego i jedynego w Polsce śmigłowca Mi-6. Wycieczka wszystkim się podobała, a zaprezentowane informacje niewątpliwie przyczynią się do poszerzenia wiedzy o polskim lotnictwie.

                                                                                                                                  Joanna Pardo