Dyktando Niepodległościowe „Po polsku o historii”

  W tym roku świętować będziemy stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji nasi uczniowie postanowili wziąć udział w wyjątkowym projekcie edukacyjnym – VI Dyktandzie Niepodległościowym „Po polsku o historii”.

Dyktando organizowane jest od 2013 r. przez Fundację „Zawsze warto” i Stowarzyszenie Polonistów, a każda jego edycja przyciąga coraz większą liczbę uczestników, nie tylko z Polski, ale także z Ukrainy i Łotwy.

Dla uczniów rywalizacja w tradycyjnym dyktandzie jest okazją do refleksji nad językiem ojczystym, a także nauką historii. W tekstach do napisania pojawiają się postacie i wydarzenia związane z odzyskiwaniem niepodległości przez Polskę. Celem konkursu jest popularyzacja wiedzy na temat poprawnej polszczyzny oraz wiedzy z zakresu kultury i historii narodowej, doskonalenie umiejętności poprawnej pisowni polskiej, uczczenie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

17 października 2018 r. nauczyciele języka polskiego przedstawili wyniki dyktanda, którego I etap miał miejsce w naszej szkole 9 października.

Wśród zwycięzców etapu szkolnego znaleźli się:

- Małgorzata Bogusz z kl. III TE,

- Anna Kamińska z kl. III TE,

- Mikołaj Majchrzak z kl. III TH

- Weronika Makowska z kl. II TH.

Z niecierpliwością czekamy na informacje o etapie wojewódzkim konkursu, który odbędzie się już 7 listopada.

Dla wszystkich chcących poćwiczyć ortografię i interpunkcję przedstawiamy poniżej tekst dyktanda.

dyktando 2018