NARODOWE CZYTANIE

7 września 2019 r. odbyła się 8. edycja ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”. W tegorocznej edycji czytano największe dzieła polskiej nowelistyki, takie jak: „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru „Sanatorium pod Klepsydrą”) Bruno Schulza, „Orka” Władysława Stanisława Reymonta, „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza, „Sawa” (z cyklu „Pamiątki Soplicy”) Henryka Rzewuskiego.

„Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. […] Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii” - napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Jak co roku w naszym mieście akcję zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna. Tegoroczne Narodowe Czytanie odbywało się na Rynku. W tle było słychać katarynkę towarzyszącą inscenizacji noweli Prusa. W klimat dawnych lat przeniosły nas też przepiękne stroje. Wśród czytających fragmenty wielkich dzieł byli między innymi przedstawiciele władz miasta i powiatu, lokalnych zakładów pracy, wojska, Dyskusyjnego Klubu Książki i szkół. Nasz zespół szkół reprezentowała uczennica klasy II Technikum Ekonomicznego – Aleksandra Opozda.

Z tej okazji Kancelaria Prezydenta przygotowała okolicznościową pieczęć, którą można było podstemplować swoje egzemplarze wybranych nowel lub otrzymać je wraz z pieczęcią od MBP w Dęblinie.

Akcja Narodowe Czytanie cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W całym kraju przyłączyło się do niej wiele miejscowości. Z roku na rok przybywa miejsc, w których czytana jest polska literatura. W pierwszym roku w akcji wzięło udział 60 miejscowości, w drugim – 750, a w ubiegłym „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego czytano na wszystkich kontynentach – w blisko 3000 miejsc na całym świecie.