logo un grupa

Staż zawodowy w Hiszpanii

Szesnaścioro uczniów dęblińskiego ZSZ nr 2, uczestników europejskiego programu POWER odbyło praktyki zawodowe w ramach zagranicznego stażu w hiszpańskim Vigo.

Ośmioro stażystów, przyszłych ekonomistów i specjalistów od reklamy nawiązało współpracę m.in. z lokalnymi firmami z branży turystycznej oraz przedsiębiorstwami organizującymi kursy językowe i zagraniczne praktyki, a także pracującymi w branży au- pair.

W trakcie pracy stażyści m.in. przygotowywali dokumenty, pomagali w obsłudze księgowości, utrzymywali i tłumaczyli korespondencję, pomagali w nawiązaniu kontaktów biznesowych na rynku polskim, a także tworzyli ogłoszenia reklamowe, pisali raporty i, rzecz jasna, posługiwali się w codziennej pracy językami obcymi: hiszpańskim i angielskim.

Równie cenne doświadczenie zdobyło czworo uczniów klas o profilu gastronomicznym. Nasi kucharze mieli niepowtarzalną okazję, by zetknąć się z kuchnią hiszpańską w jej szczególnie bogatej odsłonie: galisyjska sztuka kulinarna opiera się bowiem na potrawach sporządzanych z poławianych w tym rejonie rybach i owocach morza, serwowanych z wybornym, białym winem. Praktykanci, oprócz standardowej pracy na kuchni, obsługiwali klientów zanosząc potrawy, zbierając zamówienia oraz serwując przekąski (słynne „tapas y pinchos”) i obowiązkową, rytualną „café con leche”.

Kształcąca się w branży turystycznej młodzież miała z kolei możliwość bliskiego zapoznania się z funkcjonowaniem lokalnego obiektu hotelowego, przyjmującego m.in. pielgrzymów, zmierzających od strony portugalskiej ku Santiago de Compostela. Poza rutynowym utrzymywaniem czystości w obiekcie i pokojach gościnnych, dęblińscy hotelarze asystowali w kuchni, na recepcji, jak również przy obsłudze w restauracji, gdzie nieraz musieli wykazać się sprawnością w przyjmowaniu i realizacji zamówień oraz doskonałą organizacją pracy.

Trzytygodniowe praktyki w środowisku zagranicznym upłynęły pod znakiem doskonalenia profesjonalnych umiejętności i podnoszenia kwalifikacji w zawodzie i rozwijania kompetencji językowych. Z pewnością okazały się też cennym doświadczeniem, które zaprocentuje w zawodowej przyszłości uczniów i absolwentów dęblińskiego ZSZ nr2.