Uczniowie ZSZ nr 2 w Dęblinie
zadebiutują na europejskim rynku pracy

erasmus

Zespół Szkół Zawodowych nr 2 w Dęblinie to szkoła, która uzyskała dla swoich uczniów dofinansowanie w kwocie 94.416 euro ze środków Unii Europejskiej na organizację praktyk zawodowych za granicą w ramach programu ERASMUS+.

Już w przyszłym roku szkolnym 40 % uczniów techników: ekonomicznego, hotelarskiego i gastronomicznego swoje miesięczne praktyki odbędzie w Portugalii.

Szkoła współpracuje z Międzykulturowym Stowarzyszeniem Mobility Friends z siedzibą w miastach Barcelos i Braga organizującym dla uczniów praktyki zawodowe, podczas których będą porozumiewali się w języku angielskim.

Przed wyjazdem do Portugalii uczniowie będą uczestniczyli w zajęciach kulturowo - językowych. Nauczą się języka portugalskiego w stopniu komunikatywnym, poszerzą znajomość języka angielskiego zawodowego i poznają kulturę Portugalii.

Program Erasmus+ zapewni uczniom między innymi: przelot do//z Portugalii, zakwaterowanie i wyżywienie, ubezpieczenie oraz kieszonkowe, które może wynieść nawet 300 euro.

Oprócz pracy i nauki uczniów czeka również wiele atrakcji, między innymi zwiedzanie Lizbony i Porto, sanktuarium w Fatimie, relaks nad Oceanem Atlantyckim.

Dla uczniów udział w projekcie to doskonałe przygotowanie zawodowe i językowe, a jednocześnie fantastyczna przygoda, którą zapamiętają na całe życie.

Koszty organizacji praktyk w 100 % sfinansuje Unia Europejska. Obejmują one:

  • przelot do//z Portugalii,
  • zakwaterowanie i wyżywienie oraz ubezpieczenie,
  • organizację staży u pracodawcy,
  • opiekę rezydenta, mentora na miejscu,
  • kieszonkowe – może to być nawet 300 euro.

Dla uczniów udział w projekcie to możliwość zdobycia doświadczenia zawodowego w środowisku międzynarodowym, co zwiększy ich konkurencyjność w poszukiwaniu pierwszej pracy. Młodzi ludzie zmobilizują się do intensywniejszej nauki języka obcego.

Staną się bardziej samodzielni, rozwiną postawę ciekawości, otwartości i tolerancji wobec innych kultur.

Realizacja projektu przyniesie korzyść szkole, nada jej wymiar międzynarodowy. Placówka poszerzy i udoskonali swoją ofertę edukacyjną, zapewni wyższy poziom kształcenia zawodowego.

Obok niewątpliwej wartości promocyjnej projektu Erasmus+ należy podkreślić jego wartość merytoryczną. To, czego uczniowie nauczą się u zagranicznych pracodawców, to, co zobaczą i to, co przeżyją w czasie takich wyjazdów, na pewno pozwoli im odnaleźć się   w otaczającej rzeczywistości po ukończeniu szkoły i pozostawi trwałe , piękne wrażenia z pobytu w naszej szkole.”

Gabriela Wojdat, Dyrektor Szkoły

Należy podkreślić, że to dopiero początek naszej „przygody z Erasmusem”. Szkoła nawiązała również współpracę z partnerami z Francji i Hiszpanii,  przygotowuje się do złożenia wniosku w przyszłym roku. Chce umożliwić wszystkim swoim uczniom przynajmniej jednokrotny wyjazd na zagraniczne praktyki.

 A co na to uczniowie naszej szkoły?

 Projekt Erasmus+ to dla mnie, jak i dla wszystkich uczniów ogromna szansa. Gdy tyko dowiedziałem się, że nasza szkoła weźmie udział w projekcie, nie ukrywałem swojej radości. Reakcja kolegów i koleżanek na wieść o możliwości wyjazdu była podobna do mojej, towarzyszyła nam ekscytacja i radość. W końcu nieczęsto trafia się szansa na w pełni opłacony czterotygodniowy wyjazd do Portugalii. Realizacja praktyk zawodowych za granicą to naprawdę ogromna szansa dla każdego z nas, możliwość zdobycia doświadczenia zawodowego, zwiedzenia miejsc, o których wielu ludzi marzy.”

 Adrian Majchrzak, klasa II Technikum Ekonomicznego

To wspaniałe, że nasza szkoła została objęta programem Erasmus +. Myślę, że dla każdego ucznia naszej szkoły wyjazd do Portugalii jest motywacją do zdobywania lepszych ocen. Mam nadzieję, że uda mi się dostać do grona osób, które odbędą praktyki za granicą. Dzięki Erasmusowi będziemy mogli poznać wiele ciekawych miejsc, kulturę innego kraju, zawrzeć nowe znajomości z ludźmi z całej Europy, a nawet świata, podszkolić język, a przede wszystkim zdobyć doświadczenie zawodowe. Doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że o tym, kto poleci do Portugalii zadecydują oceny, dlatego jest to dla mnie podwójna mobilizacja do nauki. Przygotowanie do zajęć to tak naprawdę chwila, jeśli się skupię nad tym, co robię. Jeżeli ma to się przełożyć na mój wyjazd na zagraniczne praktyki, które będą w moich wspomnieniach na zawsze, to nawet nauka wydaje się ciekawa.”

Lena Chmielewska, klasa I Technikum Hotelarskiego