SZKOLNE KOLĘDOWANIE

         Kolęda jest nieodłącznym elementem Świąt Bożego Narodzenia. Z biegiem czasu kolędą zwano nie tylko pieśń bożonarodzeniową, ale także zwyczaj chodzenia po domach z życzeniami świąteczno–noworocznymi czy odwiedzanie przez kapłana parafian w ich domach.Trudno dziś ustalić dokładnie czas, kiedy pierwsze kolędy pojawiły się w Polsce. Prawdopodobnie mogło to być już w XIII wieku, kiedy to przybyli do nas franciszkanie.

            23 grudnia 2016 r. w naszej szkole miało miejsce kolędowanie. Szkolny zespół muzyczny wykonał najpiękniejsze polskie kolędy, czyli: Wśród nocnej ciszy, Gdy się Chrystus rodzi, Przybieżeli do Betlejem pasterze, Gdy śliczna Panna, Pójdźmy wszyscy do stajenki, a także współczesną piosenkę z repertuaru Czerwonych Gitar - Jest taki dzień. W wykonaniu instrumentalnym mogliśmy usłyszeć kolędę Cicha noc. Szkolne koło historyczne przygotowało tego dnia informacje: dotyczące tradycji kolędowania, poszczególnych kolęd, które były śpiewane przez zespół.

Kolędy nigdy nie poszły w zapomnienie, bo śpiewali je z ochotą wszyscy, młodzi i starzy. Przekazywano je też z pokolenia na pokolenie, dlatego zwieńczeniem występu było wspólne wykonanie (przez zespół, nauczycieli i uczniów) kolędy Przybieżeli do Betlejem pasterze.

Tego dnia w naszej szkole zorganizowane zostały także wigilie klasowe.

Mamy nadzieję, że wspólne kolędowanie stanie się tradycją w naszej szkole!