Szkolna mydlarnia, czyli jak zrobić mydło

Uczniowie należący do koła przyrodniczego, którego opiekunem jest pani A. Niedźwiecka, rozpoczęli w grudniu swoją pierwszą chemiczną przygodę - zajęli się produkcją mydła.Na początek trochę teorii – uczestnicy zajęć zapoznali się ze sposobami otrzymywania mydła, opracowali recepturę, a następnie wykonali doświadczenie, którego celem było jego otrzymanie.

Potrzebne były: baza glicerynowa i wybrane dodatki, np. barwnik spożywczy, olejek zapachowy, suszone rośliny w tym wypadku były to kwiaty nagietka, naczynie żaroodporne oraz foremki silikonowe.

Przebieg doświadczenia: Do silikonowych foremek należy włożyć wybrane dodatki. Można wlać kilka kropel olejku zapachowego. Następnie należy podgrzać bazę glicerynową do temperatury 70-80°C. Do rozpuszczonej gliceryny można dodać niewielką ilość wybranego barwnika i ostrożnie wymieszać. Ostatnim krokiem będzie przelanie rozpuszczonej gliceryny do foremek. Po wystygnięciu, foremki wkładamy do lodówki na kilka godzin do całkowitego stwardnienia.

Otrzymane mydełka, pięknie zapakowane zostały rozlosowane wśród uczniów i nauczycieli ostatniego dnia przed świętami jako świąteczne podarunki. Gdybyśmy nie zostali uprzedzeni, że to mydełka, wzięlibyśmy je za słodycze! Na szczęście w porę się opamiętaliśmy i skończyło się na powąchaniu.

Grupę bardzo serdecznie pozdrawiamy i dziękujemy za upominki! Ciekawe, co zrobią następnym razem?