unianiebieska.png

 

 „Współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+”


Zagraniczne praktyki zawodowe uczniów
ZSZ nr 2 w Dęblinie
(Malaga, Torremolinos w Hiszpanii)

Za nami dwa tygodnie praktyk zawodowych w hiszpańskich przedsiębiorstwach, które realizujemy w ramach projektu „Europejski wymiar praktyk zawodowych w ZSZ nr 2 w Dęblinie”. Projekt finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+.

Uczniowie kształcący się w zawodzie technik hotelarstwa praktyki odbywają w hotelach w nadmorskiej miejscowości Torremolinos. Dziewczyny kształcące się w zawodzie technik reklamy w firmach marketingowych w Maladze, a przyszli ekonomiści w działach finansowych przedsiębiorstw w Maladze i Torremolinos.

 Jest to dla nas ciekawe doświadczenie, mamy możliwość poznać funkcjonowanie i sposób pracy za granicą. Wszyscy są zgodni, że czynności które wykonują w ramach swoich zawodów nie sprawiają im większych trudności. W pracy jest przyjazna atmosfera, nasi opiekunowie służą nam pomocą, przekazują nam swoją wiedzę i z życzliwością wyjaśniają nam nasze kolejne zadania. Ważne jest również to, że możemy doskonalić swoje umiejętności w zakresie języka angielskiego w rzeczywistym środowisku. Praktyki wymuszają na nas konieczność porozumiewania się w tym języku. Pozwalają nam na konfrontację zdobytej wiedzy z rzeczywistością, praktyczne zastosowanie i doskonalenie naszych umiejętności językowych. Dodatkowo „szlifujemy” język hiszpański, którego również uczymy się w szkole. Radzimy sobie coraz lepiej.

Przebywanie w środowisku wielokulturowym uczy nas szacunku, otwartości i tolerancji wobec odmienności kulturowych. Według nas są to ważne umiejętności, które powinien posiadać nowoczesny pracownik.

A oto, co mówią nasze koleżanki o praktykach

technik hotelarstwa

„Praktyki zawodowe odbywam w hotelu „Parasol Garden” w Torremolinos. Jest to nowoczesny trzygwiazdkowy hotel oddalony zaledwie 50 m od plaży Playamar.

Pracownicy hotelu chętnie udzielają nam wskazówek i wyjaśniają jak profesjonalnie obsłużyć gościa hotelu. Najczęściej pomagamy przygotowywać pokoje dla gości. Uczymy się między innymi techniki sprzątania pokoju zajętego przez gościa, co wbrew pozorom nie jest proste. Pomagamy również w hotelowej kuchni. Dbamy, aby goście hotelu mieli smaczne i estetycznie podane śniadania – mówi Ela uczennica klasy III TH.

Magda dodaje, że dla niej bardzo miłe są wspólne śniadania z pracownikami hotelu. Są one okazją do integracji i ciekawych rozmów.”

technik organizacji reklamy

Ola Pataj i Klaudia Wysokińska z klasy III TEO tak mówią o swoich praktykach:

„Merchanddising Malaga” to miejscowa agencja reklamowa, w której odbywamy praktyki zawodowe. Pod czujnym okiem naszego opiekuna uczymy się projektować m.in. plakaty i ulotki reklamowe. To bardzo wymagające zadanie. Musimy uwzględnić oczekiwania klienta, użyć różnych technik i programów graficznych. Obsługi niektórych z nich dopiero się uczymy np. Adobe Photoshop. Zajmujemy sie również przygotowywaniem już gotowych produktów reklamowych do sprzedaży. Mamy bardzo duże wsparcie ze strony współpracowników. Są bardzo życzliwi, mili i pomagają nam w rzeczach, których mamy się nauczyć. Dzięki praktykom możemy zobaczyć jak funkcjonuje agencja reklamowa „od wewnątrz”. Bardzo się cieszymy, ze mogłyśmy tu przyjechać i uczyć się nowych rzeczy. Wyjazd ten pokazał nam także jak ważna jest znajomość języka angielskiego w naszej branży.”

technik ekonomista

„Praktykę odbywam w firmie szkoleniowo-doradczej euroMind w Maladze. W pracy jest bardzo fajnie, wykonuję ją najlepiej jak potrafię - mówi Wiktoria uczennica klasy III TE. Uczę się obsługiwać program księgowy, sprawdzam poprawność sporządzenia dokumentów finansowych takich jak np. faktury, rachunki. Mamy bardzo dobry kontakt ze współpracownikami – dodaje Kinga, często żartujemy i śmiejemy się. Jest nam bardzo miło, kiedy pracownicy firmy nas chwalą za nasze zaangażowanie w pracy. Dojazd do pracy również nie sprawia nam żadnego problemu, świetnie sobie radzimy – zgodnie mówią Wiktoria i Kinga.”

Dzięki udziałowi w praktykach zawodowych w Hiszpanii w ramach programu Erasmus+ mamy możliwość zdobyć międzynarodowe doświadczenie w zagranicznej firmie, które już niebawem będzie naszym atutem w poszukiwaniu pierwszej pracy.

Maria Lipska i Alicja Wojdat, klasa III TE