... i znów zakwitły kasztany...

Dla większości młodych ludzi kwitnące kasztany to piękny i miły dla oka widok. Przygrzewające za oknem słoneczko, długi majowy weekend i kilka dni wolnych od szkoły – czego więcej można chcieć od życia.

Jest jednak wśród was grupa, dla których kasztany są sygnałem, iż wybiła godzina zero. Stało się. Cztery lata "ciężkiej harówy" w szkole, by zmierzyć się z jednym z najważniejszych w życiu egzaminów – maturą.

W piątek, 4 maja, punktualnie o godzinie 9.00 od części pisemnej egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym rozpoczął się tegoroczny egzamin maturalny, do którego, jak co roku, z pewną obawą przystąpili nasi tegoroczni absolwenci.

Podczas egzaminu maturzyści musieli rozwiązać 14 zadań – udowodnić ,że rozumieją czytany tekst -  "Wikipedia, czyli jeszcze nigdy..." Stanisława Bajtlika  (opublikowany w "Tygodniku Powszechnym") oraz napisać wypracowanie na wybrany przez siebie temat. Symbolika lewej i prawej strony w scenie balu u Senatora w III części "Dziadów" Mickiewicza oraz postawy życiowe bohaterek "Lalki" Prusa i "Ludzi bezdomnych" Żeromskiego – to tematy do wyboru na tegorocznym egzaminie maturalnym. W naszej szkole porównanie charakterów Izabeli Łęckiej i Joanny Podborskiej cieszyło się zdecydowanie większym powodzeniem.

Maturzysta może z egzaminu na poziomie podstawowym otrzymać maksymalnie 70 punktów: 20 pkt. za zadania odnoszące się do tekstu na temat Wikipedii oraz 50 pkt. za tekst własny na jeden z wybranych tematów.

Egzamin z języka polskiego to dopiero pierwszy krok w kierunku otrzymania świadectwa maturalnego. Pozostałe obowiązkowe egzaminy to: pisemne z matematyki i wybranego języka obcego oraz ustne – z polskiego i języka obcego. Chętni mogą przystąpić do dodatkowych egzaminów pisemnych – maksymalnie sześciu, z wybranych przedmiotów.

Matura będzie zdana, jeśli uczeń w części pisemnej i ustnej z każdego przedmiotu obowiązkowego otrzyma co najmniej 30 procent punktów. Kto nie zda tylko jednego z przedmiotów, może poprawić go jesienią.

My ze swojej strony oczywiście trzymamy kciuki!

Pamiętajcie, "… zwyciężać mogą Ci, co wierzą, że mogą". Wszystkiego najlepszego, połamania piór, optymizmu i dużo wiary we własne siły. Ogromu szczęścia i trafienia w wymarzone tematy. „May the Force be with you!”